36

Зона вільної торгівлі з ЄС. Що це означає?

Початок дії економічної частини Угоди про асоціацію України з ЄС називають новою сторінкою в історії українського бізнесу. Захід.нет проаналізував можливості та переваги. Ми відібрали основні. 

Підписавши угоду про асоціацію, Україна зобов'язується перейняти правила внутрішнього ринку ЄС, які стосуються технічних стандартів, санітарних та фітосанітарних правил, державних закупівель, конкуренції, інтелектуальної власністі тощо.

Можливості, які отримує український бізнес від угоди: 

  1. Можливість надавати послуги європейським споживачам.
  2. Доступ до держзакупівель в ЄС.
  3. Безмитна торгівля з ЄС.
  4. Єдині стандарти виробництва.
  5. Спрощення руху капіталу.

Зона вільної торгівлі діятиме асиметрично. Це означає, що ЄС знизить тарифи для товарів з України, але Україна знижуватиме свої тарифи для товарів із Європи поступово протягом 3-10 років. 

На імпорт яблук, груш, столового винограду і низки овочів Україна упродовж п’яти років має знизити мито з 10% до 5% або встановити нульовий тариф. А от для легкових автомобілів мито діятиме 15 років, захищаючи від конкуренції міфічного українського автовиробника. 

Щоб експортувати свої товари в ЄС, Україні треба привести свої стандарти у відповідність з технічними регламентами та системами стандартизації ЄС. Для цього треба внести зміни до 350 законодавчих актів. Тільки після цього українські компанії зможуть торгувати з європейцями на таких же умовах, як і бізнесу всередині ЄС. 

Чому корисно?

Можливості. Ті українські виробники, які гармонізують свої стандарти зі стандартами ЄС, отримають доступ до найбільшого у світі ринку, який налічує понад 510 млн споживачів із річним доходом 24 тис. євро на душу населення, а ВВП цього ринку у 2014 році становив близько 14 трлн євро, що у 12 разів більше, ніж у Росії.

Економія. За попередніми розрахунками Євросоюзу, унаслідок скасування мит українські експортери заощаджуватимуть 487 млн. євро щороку. Економія експортерів ЄС становитиме 391 млн. євро щороку.

Якість. Запровадження європейських стандартів та уніфікація європейського законодавства підвищить якість продукції на внутрішньому ринку України, а також сприятиме формуванню позитивного іміджу України на світових ринках як виробника якісних товарів.

Економічний ріст. За даними Світового банку, після розпаду Східного блоку чотири сусідні країни, які приєднались до ЄС демонстрували середнє річне зростання на понад 3% (у 1992–2013 роках реальне зростання економіки в Польщі становило 4,2%, у Словаччині – 4,1%, в Румунії – 2,2%, в Угорщині – 1,7%), тоді як ВВП України в середньому щорічно скорочувався на 0,7%.

Вихід на світові ринки. В ЄС вже діють угоди про вільну торгівлю з 33 торговельними партнерам. Такі ж угоди із ще 23 партнерами (США, Канада, Японія) перебувають на стадії укладання. Запровадження європейських стандартів та гармонізація українського законодавства із європейським дозволить Україні вийти на світові ринки. 

Інвестиції. Гармонізація українського законодавства означатиме, що інвестори з країн Євросоюзу матимуть у різних секторах економіки таке ж законодавче поле для роботи в Україні, як і в ЄС. З одного боку, це дає можливість українським компаніям перейти зі статусу місцевих до міжнародних, з іншого – збільшить притік іноземних інвестицій до України.

Модернізація. Ухвалення норм і стандартів ЄС у поєднанні з безмитною торгівлею сприятиме залученню інвесторів та передачі технологій із західноєвропейських та інших провідних економік. Таким чином Україна перетвориться із експортера сировинних матеріалів та сільськогосподарської продукції на виробника більш вартісної продукції, яка матиме попит на зовнішніх ринках.

Джерело: zaxid.net