67

Експорт в ЄС: аналіз, коментарі, поради

Питання експорту в країни ЄС – найбільш обговорюване та незрозуміле для українських підприємців. З квітня минулого року діє Автономний торговий режим з ЄС. Незважаючи на ряд пільг, тільки третина українських підприємців скористалася можливостями реалізації власного бізнесу в Європі.

Думка експерта

Причинами такої «апатії» українців експерти називають військові дії, брак фінансів, стратегічного мислення, нерозуміння економічної географії ЄС, незнання іноземних мов тощо.

За підсумками півріччя падіння українського експорту склало 35% (до $8,5 млрд)

«Одна з найважливіших причин спаду українського експорту – ліміти, з якими Європа «відкрила» для нас ринок. Наприклад, ліміт експорту гречки в Польщу завершився ще в червні, – констатує експерт, власник компанії «Еномі Консалтинг» Григорій Мельник. – Окрім того, Україні, в принципі, нема що експортувати: про металургію на якийсь час доведеться забути, ІТ-компанії у своїй більшості «перекочували» закордон, а високотехнологічних продуктів, на які є попит в Європі, у нас немає. Експортерам залишається сподіватися на хороший урожай. А далі – невтішні прогнози аж до стабілізації в країні».

Підготовка потрібної для експорту документації – не така вже й складна процедура. Але для тих підприємців, які знають мову країни, з якою збираються співпрацювати. Виявляється, мовне питання – одне з найболючіших серед потенційних експортерів.

«Вся потрібна інформація у державних установах Європи – відкрита, але на мові відповідної країни. Окрім того, в Інтернеті дуже багато корисної інформації, яка допоможе визначити потреби та тенденції європейських країн. До прикладу, рекомендую підприємцям час від часу гортати Форбс чи інші новинні сайти, щоб зрозуміти, чим живе економіка тієї чи іншої країни. Але, знову ж таки, важливо хоча б володіти англійською», – відзначив Григорій Мельник.

Шпаргалка для експортерів-початківців »

Ще одна «вада» українського бізнесу – відсутність потрібних для Європи об’ємів виробництва. До прикладу, в Україні успішно функціонують заводи, які спеціалізуються на виробництві електродів. Їхня продукція якісна і затребувана на ринку Європи, втім, у зовсім інших об’ємах. Для збільшення масштабів потрібне додаткове обладнання та інвестиції. Інвестувати український бізнес зараз ніхто не хоче, бо ми «країна з великими ризиками».

Спад «буму» виходу українських компаній на ринки ЄС експерти оцінюють позитивно. Вкінці 2013 – протягом 2014 року підприємці масово намагалися налагоджувати співпрацю з Європою без найменшої стратегії, що для багатьох завершувалося невтішно.

«Підприємці, з якими зараз доводиться співпрацювати більш виважені, і намагаються вести бізнес грамотно та відповідно до Європейських стандартів», – додав Григорій Мельник.

Втішні новини

Одну з них - відкриття 20 торгових представництв у країнах, найбільш перспективних для економічних відносин – минулого тижня повідомив громадськості міністр економічного розвитку і торгівлі України Айварас Абромавичус. 

З 1 січня 2016 року набуде чинності Угода про зону вільної торгівлі між Європою і нашою країною. Про це днями заявив Президент Петро Порошенко. Незважаючи на те, що економісти різких проривів не обіцяють, українському середньому бізнесу пророкують реальну можливість виходу на ринок ЄС. Більше про плюси та мінуси євроінтеграції для бізнесу за посиланням ».

Корисні рекомендації та посилання 

Для того, щоб ознайомитися з принципами експорту продукції в Європу, рекомендуємо огляд основних потрібних процедур та документів. (Джерело: Baker Tilly).

Митний кодекс ЄС – перелік правил, які регулюють торгові відносини ЄС з країнами, які не є членами союзу. Ці правила дозволяють уніфікувати процедури торгівлі країн ЄС із зовнішніми контрагентами та забезпечити їхню прозорість та підзвітність.

Ввізна митна декларація (ENS) – документ, який містить інформацію про вантаж, який ввозять на територію ЄС. Більше про декларацію за посиланням »

Вантажна митна декларація (SAD) – з інформацією про призначення товару (експорт, імпорт, транзит, зберігання на складах митниці тощо. Більше про декларацію за посиланням »
Приклад декларації (завантажити в Exel)
Основні процедури та етапи імпорту продукції країнами-учасниками ЄС в Інфографіці »

Отримання EORI-коду. Для того, щоб експортувати товари в країни ЄС, потрібно пройти реєстрацію та отримати реєстраційний код економічного оператора (суб’єкта економічної господарської діяльності) – EORI-код  – унікальний ідентифікаційний код, який видають митні органи країни-учасника ЄС. Більше про код »

Коли товари прибувають на митницю країни ЄС, їх направляють у тимчасове сховище (на період до 45 днів за умови доставки товарів морем, і до 20 днів – іншим способом). Там товари зберігаються доти, поки митниця не дасть дозвіл на їхнє використання у тих чи інших цілях.

Податки, які доведеться виплачувати:
Митна вартість »

Акцизні податки та ПДВ »

Додаткову інформацію про митні тарифи можна отримати в електронній базі митних даних ЄС TARIC »

Онлайн-сервіс My export
Для того, щоб дізнатися додаткову інформацію про податкові ставки та спеціальні вимоги для конкретних груп товарів, варто скористатися зручним онлайн-сервісом My export »